ZWIĘKSZ SWOJĄ POZYCJĘ Z CONTENT

Pozycjonowanie stron internetowych to skuteczny sposób na zwiększenie ruchu na swojej witrynie i pobudzanie świadomości marki wśród użytkowników. Podążając efektem domina, takie działanie przekłada się na zdobycie grupy nowych klientów, którzy przyczynią się do tego, że nasz portfel stanie się nieco grubszy... Brzmi bardzo obiecująco, prawda? Należy jednak pamiętać, że proces pozycjonowania stron to złożony szereg operacji wymagających ciągłego monitorowania i reagowania na nieuniknione perturbacje wywołane przez zmiany Google i ruchy podmiotów konkurencyjnych.

Do wspomnianych czynności zalicza się proces optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe, znany z angielskiego jako Search Engine Optimisation (SEO), zwiększenie ruchu poprzez link building oraz wykorzystanie możliwości content marketingu, któremu przyjrzymy się nieco szerzej w niniejszym artykule. Zapraszamy zatem do zapoznania się z tematem, który z pewnością pomoże Twojej stronie stanąć nieco wyżej w wyszukiwarce Google!

Content marketing - co to?

Nie możemy rozpocząć rozważań na temat efektywnego content marketingu bez pochylenia się nad samym terminem. No właśnie... content - co to znaczy? Zgodnie z angielskim tłumaczeniem content odnosi się do treści i w perspektywie marketingowej dotyczy to wszelkich tekstów, które publikowane są w celu zainteresowania określonej grupy użytkowników. Oczywiście, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Czytelnik oczekuje, że w udostępnionym artykule znajdzie informacje na konkretny temat, natomiast specjaliście SEO zależeć będzie na tym, by przygotowany materiał zawierał wartościowe słowa kluczowe i linki wewnętrzne, które pozwolą uzyskać stronie wysoką pozycję w wyszukiwarce. I co teraz? W tym momencie wszystko spoczywa na barkach copywritera - powinien on te wszystkie elementy połączyć i stworzyć rzetelny artykuł, który jednocześnie wzbudzi ciekawość wśród odbiorców, a także będzie zoptymalizowany pod kątem SEO.

Napis facebook

Jak tworzyć treść na stronę?

W artykule padły już słowa, że skuteczne pozycjonowanie stron www to złożony i dynamiczny proces. Dotyczy to również samego tworzenia treści. Jeżeli wydaje nam się, że każdy może zostać copywriterem, który ma za zadanie jedynie “klepać” teksty to jesteśmy w błędzie. Treści bez wartości, zarówno merytorycznej, jak i technicznej nie będą dobrze ocenione przez Google, i co najważniejsze, przez samego czytelnika. Nie zapominajmy bowiem, że dzięki unikalnym i wyczerpującym temat tekstom budujemy także relacje z odbiorcą, zwiększając przy tym jego zaufanie do firmy. Jak zatem pisać, by miało to i ręce i nogi?

Poznaj swojego odbiorcę

Zanim przejdziemy do planerów słów kluczowych i wstawianiu legalnych obrazków, zwróćmy uwagę na pewne fundamenty naszego tekstu. Zastanówmy się, do kogo kierujemy nasze teksty SEO. Czy będą to klienci biznesowi, którzy oczekują twardych danych opartych statystykami, a może chcemy zainteresować grupę nastolatek pragnących dowiedzieć się, jaki makijaż jest w tym sezonie na topie? Gdy określimy już segment, na którym pragniemy się skupić, dopasujmy do nich swój styl i język pisania, tak by móc jak najbardziej do nich trafić. Co więcej, znając swojego czytelnika, będziemy w stanie wybrać odpowiedni kanał przekazywania treści - może być to ekspercki blog, czy też publikowanie wpisów na Facebooku i LindkedIn.

Pozycjonowanie na frazy

Czas teraz na coś z części technicznej - wkraczamy w tajniki SEO! Patrząc zatem na treść pod tym kątem, warto by zawierała ona tzw. keywords, czyli słowa kluczowe. Z pewnością mogliście już o nich słyszeć, a raczej o tym, że ich analiza ma ogromne znaczenie przy pozycjonowaniu strony www. Dla wyjaśnienia, słowa kluczowe są to najczęściej wpisywane frazy/słowa przez użytkowników wyszukiwarki internetowej. Można podzielić je na trzy główne grupy:

Frazy ogólne

OGÓLNE

Jak sama nazwa wskazuje, odnoszą się do ogólnych preferencji użytkowników. Składają się zazwyczaj z 1 do 2 słów, np. buty, pralka, pierścionek itp. Charakteryzują się bardzo wysoką konkurencją i raczej staramy się ich unikać.

Frazy long tail

LONG-TAIL

Tutaj mamy do czynienia z procesem, jakim jest pozycjonowanie na długi ogon. Oznacza to, że wyszukiwane frazy są już bardziej szczegółowe, składają się z więcej niż dwóch słów, a użytkownik wie dokładnie, czego poszukuje, np. złoty pierścionek z brylantem. To właśnie takich keywords potrzebują nasze treści - najlepiej by cechowały się niską konkurencją i dużą częstotliwością wyszukiwań.

Frazy brandowe

BRANDOWE

Związane z konkretną marką. Zazwyczaj są to nazwy firmy wpisywane w wyszukiwarkę w celu znalezienia ich konkretnej strony.

Wyszukiwarka słów kluczoywch

A jaka wyszukiwarka słów kluczowych?

OK. Wiemy już, czym są słowa kluczowe oraz jak je wyróżnić. Powstaje teraz pytanie: jak je znaleźć? Istnieje niejedno narzędzie propozycji słów kluczowych. Przykładowo, możemy skorzystać z bezpłatnego planera od Google Ads, poznać funkcje Keyword Tool, czy też wykupić usługi w serwisie Ahrefs. Niezależnie, z której wyszukiwarki skorzystamy, ważne by wybrane keywords nie pojawiały się w tekście zbyt często - w myśl złotego środka, wszystko z umiarem.

Linkowanie wewnętrzne

Tworzenie dodatkowego contentu, jak np. prowadzenie firmowego bloga, to dobry sposób na “przemy- canie” linków prowadzących do naszych podstron z konkretnymi treściami, czy produktami. Takie działanie określa się jako linkowanie wewnętrzne. Oznacza to, że czytelnik podczas przeglądania wybranego artykułu, trafia na celowo wprowadzony do tej treści link i ląduje na kolejnej stronie, tworząc na niej ruch, a jej pozycja na w wyszukiwarce Google ulega poprawie. Może małe case study w celu rozwiania wątpliwości? Załóżmy, że prowadzimy sklep internetowy z sukienkami.

Zdecydowaliśmy więc, że zaczniemy uderzać w content i tworzymy firmowego bloga. Mamy wartościowe słowa kluczowe z długim ogonem i rzetelnego copywritera, który tworzy naprawdę profesjonalny tekst o tym, jak sukienki mogą podkreślić kobiecość. Ze względu na wartościową treść i odpowiednie natężenie słów kluczowych, dociera on szybko do dziewczyny, która poszukiwała właśnie w Google sukienki na wesele. Oczarowana treścią, w której autor przedstawia, jak czerwona sukienka z wycięciem subtelnie doda uroku każdej kobiecie, klika w umieszczony w artykule link prowadzący do sklepu z taką kreacją i dokonuje jej zakupu. Na blogu zwiększył się ruch, a my zyskaliśmy nowego klienta. Czyli kolejny przykład na to, jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu!

Wewnętrzne linkowanie

Spójrz na całokształt tekstów SEO

O jakości treści świadczy także jej unikalność i wygląd. Nie może być ona plagiatem pochodzącym z innych źródeł. Oprócz tego, zwróćmy uwagę na przejrzystość udostępnianego materiału - czcionka powinna być przyjazna dla oka, tekst podzielony na akapity i wyróżniony nagłówkami. Dodatkowym walorem dla artykułu będzie umieszczenie w nim zdjęć, plików wideo, czy infografik (które oczywiście będą pochodzić z legalnego źródła). Dzięki takim działaniom czytelnik nie będzie “męczył” się podczas studiowania tekstu i zostanie z nami do ostatniej linijki. Pamiętajmy też o dokładnym sprawdzeniu napisanego contentu pod kątem gramatycznym i językowym - chcemy przecież wypaść w oczach odbiorcy jak najbardziej profesjonalnie i sprawić, by nie pomyślał, że nasze publikacje to zwykłe pisanie tekstów na zlecenie. Mając tak profesjonalny tekst, jesteśmy w stanie uzyskać wysoką pozycję w wyszukiwarce, a klienci sami zaczną nas znajdować i przyczyniać się do zwiększania konwersji na stronie. A czy to właśnie nie o to nam chodzi?