Facebook Ads

Kampania reklamowa na Facebooku - co to jest?

Aby móc mówić o narzędziach marketingowych, należy wyjść od samego pojęcia kampanii reklamowej na Facebooku. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez zespół tego portalu społecznościowego, kampania reklamowa składa się z trzech podstawowych elementów, takich jak:

  • reklama - najprościej rzecz ujmując, jest to konkretny materiał reklamowy, dzięki któremu mamy zachęcić odbiorcę do zapoznania się z naszym profilem, a co za tym idzie, z ofertą. Wyróżniamy różne formy reklamy - może być to animacja, zdjęcie, a nawet film,
  • zestaw reklam - odpowiada za sposób, w jaki stworzona wcześniej reklama będzie wyświetlana i kto będzie jej odbiorcą. Na tym etapie określamy zatem docelowe grono użytkowników poprzez określenie ich wieku, lokalizacji, czy płci. Ponadto, to także miejsce, w którym ustanawiamy budżet i harmonogram wyświetlania reklamy,
  • kampania - wymienione elementy powyżej tworzą całość, którą określa się mianem kampanii. Musi zawierać minimum jeden zestaw reklam i być opatrzona wyznaczonym celem reklamowym. Na tym etapie odpowiadamy sobie na pytanie: co chcę osiągnąć poprzez swoją reklamę?

1. Określ cel swojej reklamy

Czym byłoby działanie bez celu? Pierwszym i podstawowym krokiem do skutecznej kampanii jest ustalenie, co chcemy osiągnąć za pomocą swojej reklamy. Może będzie to związane ze zwiększeniem rozpoznawalności firmy, czy też obejmie takie założenia jak poprawa wyników sprzedaży proponowanych dóbr i usług.

Analiza biznesu

W zależności od stopnia rozwoju naszej firmy, cele te mogą zmieniać się na przełomie czasu. Należy zatem dopasować cel do nieuniknionych zmian - przykładowo, na początku działalności będziemy skupiać się na zasięgu, by dotrzeć do jak największej liczby osób. Wraz z uzyskaniem zamierzonej popularności, naszym celem stanie się zachęcenie użytkownika do skorzystania z przygotowanej oferty.

Cel reklamy

Zdywersyfikowane cele, pod jakimi funkcjonuje reklama na fb, związane są również z różnymi operacjami służącymi do ich realizacji. Jeżeli zależy nam na znalezieniu nowych klientów, warto by stworzyć reklamę, dzięki której użytkownik serwisu będzie mógł bezpośrednio rozpocząć z nami konwersację i dowiedzieć się o szczegółach oferty. Natomiast wyznaczenie celu, jakim jest zwiększenie sprzedaży swoich usług lub towarów, wiąże się z powstaniem reklamy, która zawiera w sobie pewną zniżkę na zakup proponowanego asortymentu.

2. Umiejscowienie swojej reklamy na fb

Kolejnym ważnym aspektem jest wybranie miejsca, w którym nasza reklama będzie się pojawiać o określonym czasie. Istnieje wiele opcji, gdzie możemy przedstawić stworzony materiał - od artykułów ekspresowych i aktualności, po prawą kolumnę na stronie oraz zdarzenia. Co do zasady, Facebook proponuje nam dwie drogi umiejscowienia:

Napis facebook
Umiejscowienie automatyczne

Automatyczne - zalecane wszystkim reklamodawcom. Doceniane ze względu na możliwość otrzymania najlepszych wyników przy jak najniższym średnim ogólnym koszcie. Brane pod uwagę zostają wszystkie dostępne miejsca, w których reklama może się pojawić i wybierane zostają takie, w których jesteśmy w stanie uzyskać maksymalne efekty.

Umiejscowienie automatyczne

Ręczne - sam możesz wybrać, gdzie dana reklama będzie występować. Pamiętaj, że ma to wpływ z jej celem, o którym pisaliśmy we wcześnie- jszym punkcie. Zespół Facebooka nie pozostawia Cię jednak samemu sobie, ale podpowiada, w jakim miejscu przedstawiona reklama ma szansę osiągnąć najlepsze wyniki, przy określonym z góry celu. Dla przykładu, jeśli dążysz do wzmocnienia rozpoznawalności marki, miejsce na Facebooku i Instagramie (którym ostatnio też zajął się Facebook) powinno mieć dla Twojej reklamy największe znaczenie.

"W przypadku rozpoczęcia swojej przygody z marketingiem na Facebooku trudno jest stwierdzić, które miejsce będzie najbardziej odpowiednie dla naszego typu reklam. Można jednak stworzyć ich oddzielne grupy i dla każdej wybrać osobny format - dzięki stałemu monitorowaniu wyników, będziemy w stanie dostrzec, który z nich przynosi najlepsze rezultaty."

3. Określ grupę docelową

Marketing internetowy stanowi skuteczny sposób na wypromowanie swojej firmy, dotarcie do większego grona odbiorców, czy też wyróżnienie się na tle konkurencji. Aby móc w pełni cieszyć się z osiągniętego celu, należy wykorzystać maksimum możliwości internetu. Mowa tu nie tylko o stosowaniu funkcji płatnych reklam, czy dbaniu o swoje profile na Facebooku i LinkedIn - skupmy się na naszym kamieniu milowym, współczesnej wizytówce i podstawowym źródle informacji - stronie internetowej. Co zrobić, aby zwiększyć ruch na stronie? Jak uzyskać lepszą pozycję w wyszukiwarce? Na czym polega optymalizacja? I o co chodzi z tymi słowami kluczowymi? W celu uzyskania odpowiedzi na postawione pytania, czas przyjrzeć się bliżej pojęciu SEO.

Grupa docelowa

4. Materiał reklamowy - jak powinien wyglądać?

Promowanie firmy na Facebooku związane jest z przygotowaniem podstawowych instrumentów, dzięki którym będziemy mogli wejść w interakcję z użytkownikiem i osiągnąć zamierzone wcześniej cele. Na całokształt materiału reklamowego mają wpływ również grupy docelowe, do których staramy się dotrzeć - każda z nich będzie zwracać uwagę na inny aspekt naszej reklamy. Możemy jednak wyróżnić ogólne zasady tworzenia reklamy, która powinna być przejrzysta i estetyczna. Zwróćmy zatem uwagę na:

Tekst reklamy na Facebooku

We wstępie zaznaczmy, że różne formaty reklamy mają inne wielkości tekstowe możliwe do zamieszczenia. Kolumna po prawej stronie będzie znacznie ograniczać naszą wenę, natomiast środkowa część na stronie (tzw. newsfeed) pozostawia nam już znacznie więcej miejsca do przekaza- nia informacji. Nie bój się tworzenia nagłówków - to świetny sposób na przyciągnięcie spojrzenia użytkownika. Wybierz także odpowiedni styl wypowiedzi - w końcu to on będzie kojarzony z Twoją firmą, więc pisz w taki sposób, by potencjalny klient zrozumiał przekaz, ale nie uznał, że jesteś zbyt bezpośredni, czy za nudny. Skuteczna reklama na Facebooku nie powinna być za długa. Czasami mniej oznacza więcej, a użytkownik nie poczuje się przytłoczony nadmiarem tekstu, którego i tak nie przeczyta do końca.

Co umieścić w grafice reklamy?

Pod postacią zdjęcia, czy animacji, warto wyeksponować cechy, które są najlepsze w Twoim towarze lub usłudze. Może być to zdjęcie zadowolon- ych użytkowników albo pięknie prezentujący się produkt - ważne, by były to grafiki spójne z Waszą firmą i jej ofertą. Oczywiście, wybieraj tylko takie obrazy, które cechują się wysoką rozdzielczością i pochodzą z legalnego źródła. Pamiętaj także o umiarze - jeśli chcesz przedstawić wiele informacji, nie twórz mało czytelnego kolażu zdjęć, ale wykorzystaj format karuzelowy, który pozwala na umieszczenie co najmniej dwóch grafik w jednej reklamie. Użytkownik będzie w stanie zapoznać się z całym przygotowanym materiałem za pomocą klikania strzałką dalej lub przesunięciem palcem po ekranie w wersji mobilnej. Co więcej, wybór takiego formatu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla reklamodawcy!

Marketing Facebook - szerokie spektrum możliwości

W przedstawionym artykule wyróżniliśmy jedną z najczęściej wybieranych form marketingowych na Facebooku, jaką jest tworzenie reklam. Oczywiście, przedsiębiorcy wykorzystują także takie instrumenty jak promowanie na Facebooku swojej własnej strony. Jest to związane z promowaniem postów, które pozwala dotrzeć do nowej grupy odbiorców, a także z tworzeniem reklam strony w łatwy i szybki sposób. Wykorzystanie możliwości marketingowych na Facebooku to współczesny sposób na znalezienie klienta, jak i nawiązanie nowych relacji handlowych z dostawcami, czy przedstawicielami. Prowadząc profil firmy, nie zapominaj także o podstawowych działaniach, takich jak regularne wstawianie postów, interakcje z komentującymi, czy też organizowanie konkursów i wydarzeń. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która forma reklamy sprawdzi się najlepiej w poszczególnym biznesie. Najlepszym rozwiązaniem, będzie testowanie różnych technik i podziałów - obserwacja uzyskanych wyników pozwoli Ci znaleźć właściwą drogę i efektywnie zarządzać swoim budżetem.