Poznaj tajniki SEO z Scheme!

W artykule padły już słowa, że skuteczne pozycjonowanie stron www to złożony i dynamiczny proces. Dotyczy to również samego tworzenia treści. Jeżeli wydaje nam się, że każdy może zostać copywriterem, który ma za zadanie jedynie “klepać” teksty to jesteśmy w błędzie. Treści bez wartości, zarówno merytorycznej, jak i technicznej nie będą dobrze ocenione przez Google, i co najważniejsze, przez samego czytelnika. Nie zapominajmy bowiem, że dzięki unikalnym i wyczerpującym temat tekstom budujemy także relacje z odbiorcą, zwiększając przy tym jego zaufanie do firmy. Jak zatem pisać, by miało to i ręce i nogi?

Pozycjonowanie SEO
Proces optymalizacji stron

SEO - definicja i znaczenie

Jak przystało na sam początek naszej przygody z SEO, należy zastanowić się co to jest SEO? Nazwa to skrót od angielskiego Search Engine Optimisation i jak z tłumaczenia wynika, odnosi się do optymalizacji w wyszukiwarkach internetowych. Najprościej rzecz ujmując, są to takie działania na stronie internetowej, które mają sprawić, że stanie się ona lepiej postrzegana przez wyszukiwarki internetowe. Należy do nich zaliczyć zarówno zmiany na stronie, jak i poza nią, o czym więcej w kolejnej części artykułu.

SEO i SEM

Obok pojęcia SEO pojawia się często termin SEM dlatego warto zrozumieć również i ten proces, którego notabene SEO jest częścią. SEM (z ang. Search Engine Marketing) to różnego rodzaju działania marketingowe wykorzystywane w celu poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwarek. Mogą być to kwestie związane z optymalizacją strony (czyli SEO), wykupywaniem miejsc na reklamy, czy też kampanią linków sponsorowanych. Łatwo zatem zauważyć, że pojęcie SEM jest znacznie szersze niż SEO i mimo tego, że koncentrują się na tożsamych celach, nie powinny być one zestawiane jako równe.

SEO / SEM

Optymalizacja stron www - jak?

Jak już zostało wspomniane, na działania SEO składają się dwa rodzaje operacji. Jedne skupiają się na samej stronie internetowej, czyli tzw. on-site, jak i poza nią - off-site.

Optymalizacja stron www w ujęciu on-site, składa się z takich elementów, jak:

 • poprawa kodu HTML, jeśli zawiera błędy,
 • uzyskanie odpowiedniej prędkości strony,
 • struktura strony, która zawiera linki wewnętrzne,
 • występowanie słów kluczowych,
 • przygotowanie do dostępności strony na mobile,
 • stosowanie odpowiednich metatagów.

Patrząc natomiast na optymalizację strony internetowej z perspektywy off-site wyróżnia się następujące zadania:

 • budowanie bazy tzw. “backlinków”,
 • wykorzystanie mediów społecznościowych,
 • pisanie blogów,
 • umieszczanie komentarzy i postów na forach.

Działania SEO on page

Zacznijmy od szkieletu, bez którego strona internetowa nie mogłaby istnieć - znanemu każdemu programiście (i nie tylko) kodowi HTML i CSS. Optymalizacja strony pod Google wymaga sprawdzenia, czy nie występują w nim żadne błędy. Jeżeli znajdują się tam pewne niedociągnięcia, może to wpłynąć na poprawność wyświetlania się strony w wyszukiwarce. Pamiętajmy także o standardach organizacji The World Wide Web Consortium, która zajmuje się tworzeniem określonych języków programowania. Na stronie wspomnianej jednostki, znajdują się specjalne walidatory, za pomocą których będziemy mogli sprawdzić, czy w kodzie naszej strony istnieją jakiekolwiek niezgodności.

Optymalizacja mobilna stron WWW - baner

Poza tym, zwróćmy także uwagę na widoczność naszej strony internetowej na urządzeniach mobilnych. Przeglądanie ulubionych portali za pomocą smartfonów, czy tabletów to dla nas chleb powszedni, prawda? Zależy nam, aby oglądana witryna cechowała się przejrzystością i czytelnością oraz nie ładowała się zbyt długo, dlatego też musimy zadbać o to, by nasza strona właśnie taka była. Niniejsze elementy można sprawdzić poprzez wykonanie testu zgodności z urządzeniami mobilnymi od Google.

Pamiętajmy również o prędkości naszej strony. Przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi jesteśmy w stanie sprawdzić, z jaką szybkością ona działa. Można posłużyć się PageSpeed Insights, który analizuje zawartość strony i na podstawie uzyskanych informacji, proponuje sposoby na zwiększenie szybkości jej wyświetlania.

Dobór słów kluczowych dla Twojej strony

Kolejnym istotnym zadaniem jest dobór słów kluczowych (z ang. keywords). Są one związane z frazami, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę w celu odnalezienia określonego produktu, czy zasięgnięcia konkretnej informacji. Warto zatem, odnaleźć te stwierdzenia, które odnoszą się do charakteru naszej strony i są najczęściej wpisywane w Google, dzięki czemu internauci będą mogli odnaleźć nas w cyberprzestrzeni. Wybrane keywords mogą przybierać różną formę - od ogólnych składających się z jednego lub dwóch słów (np. pierścionki), po tzw.”long tails”, czyli długich ogonów określających wyszukiwaną frazę w bardziej szczegółowy sposób (np. złote pierścionki z diamentem). Używając słów kluczowych, starajmy się unikać tych najbardziej ogólnych - cechują się dużym stopniem konkurencji na innych pozycjonowanych stronach.

Analizując omawiane zagadnienie rodzi się pytanie - gdzie znaleźć te całe słowa kluczowe? Istnieje wiele narzędzi, za pomocą których możemy przeprowadzić niniejszy research. Jesteśmy w stanie skorzystać z bezpłatnego planera Google Adwords, przeanalizować opcje w Keywordtool, Ubersuggest, czy Answer The Public. Gdy zdecydujemy już, który planer słów kluczowych jest dla nas najbardziej wygodny, można przystąpić do odnalezienia wartościowych fraz - najlepiej wykazujące niski stopień konkurencji przy jednoczesnej wysokiej ilości wyszukiwań. Następnie pozostaje już tylko dodać wyróżnione keywords w odpowiednie miejsca na naszej stronie, tzn. w jej opis, tytuł, nagłówki oraz oznaczenia grafik.

Dobór słów kluczowych

Działania SEO off-page

Podstawą działań SEO off-page jest pozyskiwanie linków. Możemy dokonać tego poprzez stworzenie bloga, w którego artykułach znajdą się linki prowadzące na naszą stronę. Ważne, by publikowana treść była wysokiej jakości i rzetelnie poruszała określony temat, a nie była jedynie pretekstem do umieszczania linków i słów kluczowych - Google to “wyczuje”.

Pozyskiwanie linków

Pozyskiwanie linków jako element SEO

Co więcej, optymalizacja stron www pod kątem linkowania może polegać także na komen- towaniu postów i udzielaniu się na forach, w których to poprzez wskazanie odpowiedzi, czy też włączenie się do tematu, przekażemy link prowadzący do naszej strony. Tutaj również zwracamy uwagę na to, w jaki sposób i w jakich miejscach dodajemy te wpisy. Nie mogą być to przypadkowe dyskusje, które zupełnie nie dotyczą przedmiotu naszej strony. Jeśli zatem zajmujemy się sprzedażą jeansów, szukajmy blogów i for, które odnoszą się do tematyki odzieży, a nie mebli, żywności, czy motoryzacji.

Warto wykorzystać także profile w mediach społecznościowych. W dzisiejszych czasach, prawie każdy korzystający z internetu ma założone konto na Facebooku, Instagramie, LinkedInie, czy Twitterze. Promocja firmy w internecie nie może się zatem odbyć z pominięciem stworzenia jej profilu w wybranym portalu. To nie tylko miejsce dodawania zdjęć naszych produktów, opisywania usług i organizowania konkursów, ale stanowi to również świetny sposób na umieszczanie linków prowadzących do naszej głównej strony internetowej.

Oczywiście, linkowanie może odbyć się także za pośrednictwem naszego klienta. Po zakończonej transakcji, można poprosić go, aby wystawił recenzję i umieścił link do naszej strony na swojej własnej stronie. Zawsze można również zostać sponsorem jakiegoś klubu sportowego czy organizacji - wtedy z pewnością nasz link pojawi się na ich stronie www.

Media - zdjęcie
Pozycjonowanie stron - rezultaty

Skuteczne pozycjonowanie stron z SEO

Uzyskanie jak najlepszej pozycji w wyszukiwarce to proces wymagający ciągłej kontroli i odpowiedniej reakcji - zarówno na zachowanie Google, jak i działań konkurencji. Zastanawiając się jak pozycjonować strony należy zwrócić uwagę na omawiane w niniejszym artykule SEO, jak i skupić się na wprowadzanej przez nas treści oraz nie zapominać o mierzeniu efektywności naszych operacji.

Content marketing - co to?

Specjalista SEO z pewnością określiłby to, jako produkcję tekstów, w których zawarte są słowa kluczowe i linki wewnętrzne generujące ruch na naszej stronie. Dla copywritera content marketing sprowadza się do czegoś więcej - jest odpowiedzią na potrzeby czytelnika, który poprzez wpisywanie określonych fraz w Google, szuka informacji na dany temat, a stworzony przez niego artykuł, ma za zadanie mu takich wiadomości udzielić. Niezależnie z jakiego punktu widzenia spojrzymy na ten proces, będzie on odnosił się do tworzenia treści, które mogą przybierać formę blogowych artykułów, wywiadów, recenzji, opini,, wpisów na portalach społecznościowych, czy też poradników i tekstów eksperckich, które publikowane są w internecie.

Podczas powstawania tekstów starajmy się by były one wysokiej jakości. Co to znaczy?

 • Tekst nie powinien zawierać błędów.
 • Treść powinna być przyjazna dla oka - oddzielona akapitami, nagłówkami i czytelnymi czcionkami.
 • Warto wzbogacić artykuł o dodatkowe elementy, jak zdjęcia i video.
 • Używajmy słów kluczowych, zarówno w nagłówkach, jak i w samej treści, ale pamiętajmy by nasycenie nimi nie było za duże.
 • Twórzmy unikalne teksty i nie kopiujmy treści z innych stron internetowych.
 • Mierz swoje efekty w kampaniach reklamowych.
SEO / SEM

Mierz swoje efekty!

Pozycjonowanie stron w internecie nie przyniosłoby upragnionych efektów, gdyby nie ciągła analiza przeprowadzanych przez nas operacji. Audyty SEO związane są ze zmianami, które wymusza na nas Google, ale mogą dotyczyć też samego charakteru strony internetowej. Przykładowo, w naszym sklepie e-commerce chcemy wzbogacić ofertę o nowe produkty. Czas zatem stworzyć unikalne opisy, znaleźć słowa kluczowe i uzupełnić kod. Wpływ na wyniki mają także działania konkurencji. Warto obserwować działania podmiotów rywalizujących, sprawdzać na jakie słowa są oni wyświetlani w Google oraz przeanalizować ich aktywność na blogach, czy portalach społecznościowych. W celu moni- torowania uzyskiwanych wyników można posłużyć się różnymi narzędziami, takimi jak Google Analytics, który generuje raporty określające ruch na stronie i wskaźniki konwersji, czy też skorzystać z programu Ahrefs, dzięki któremu będziemy w stanie przeanalizować operacje naszych konkurentów.

Pozycjonowanie stron - rezultaty
Pozycjonowanie stron - rezultaty

Zwiększ konwersję na swojej stronie z SEO

Wiemy już, co to jest SEO i na czym polega skuteczne pozycjonowanie stron interne- towych. Przeprowadzanie świadomych działań na stronie niesie za sobą wiele korzyści. Strona o poprawnym kodzie, krótkim czasie ładowania, zawierająca w swojej treści słowa kluczowa o długich ogonach, z wartościową bazą backlinków i wyróżniającą się uni- kalnymi tekstami z pewnością osiągnie wysokie pozycje w wyszukiwarce Google. Patrząc na ciąg przyczynowo-skutkowy, oznacza to, że ruch na naszej stronie ulegnie nasyceniu, a co za tym idzie, zwiększy się również liczba klientów, a nasza firma, czy też blog zacznie zarabiać. Proste, prawda?